اموزش سیستم عامل مکینتاش – El Capitan – مقایسه Mac OsX و Windows

0 200

سلام به دوستان و همراهان Theways

در ادامه آشنایی با سیستم عامل مک، امروز به بررسی برخی تفاوت های موجود بین مک و ویندوز می پردازیم.

به طور کلی در مقایسه این دو سیستم عامل و یا همة سیستم‌ عامل‌ها با یکدیگر می‌‌توانیم موارد زیر را لحاظ کنیم:

  • امنیت (Security)
  • پایداری (Stability)
  • رابط کاربری (User Interface)
  • تعداد کاربران (Members)
  • قیمت (Price)
  • پشتیبانی (Support)

 

  • ارائه به‌روزرسانی (Update)

با توجه به این موارد، هر کاربری با توجه به نیازهای خود باید همة این مسائل را درنظر بگیرد و سپس اقدام به انتخاب و استفاده از یکی از سیستم عامل‌ها بکند.

هیچ‌گاه نمی‌توان به صورت مطلق یک سیستم عامل را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کرد. به طور مثال از نظر تعداد کاربران و فراگیر بودن، قطعاً ویندوز حرف اول را می‌زند.بر طبق آمار ارائه شده، حدود ۸۰٪ از جمعیت جهان از ویندوز استفاده می‌کنند و حدود ۱۱٪ هم از سیستم‌ عامل اپل. ولی روند استفاده از این سیستم عامل رو به رشد بوده و در حال گسترش می‌باشد.

امنیت

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مک، امنیت آن می‌باشد که در آخرین نسخة ارائه شده تمام موارد امنیتی در آن لحاظ شده است و شاید همین ویژگی در مقابل امنیت پائین ویندوز، بتواند باعث استفاده از سیستم عامل مک شود. به طور مثال مورد زیر را با هم مرور می‌کنیم:

شما برای انجام هرگونه تغییر در مک، باید ابتدا هویت خود را تأئید نمایید. یعنی زمانی که شما بخواهید نرم‌افزاری را نصب کنید باید Username و Password کاربر را وارد کنید تا برنامه نصب شود. خوب الان با خودتون میگید که مایکروسافت هم UAC و یا User Account Control دارد اما فرق این دو باهم چیست؟ در ویندوز در موقعی که بخواهید تغییری را انجام دهید تنها از شما پرسیده می‌شود آیا واقعاً می‌خواهید که اینکار را انجام دهید؟ در این حالت هر کاربری با تأیید این پیام می‌تواند تغییراتی را بر روی سیستم اعمال کند.

درواقع ویندوز به جای یک سیستم تشخیص هویت، دارای یک سیستم تأیید است که نمی‌تواند جای سیستم امنیتی مک را بگیرد. همچنین در مک ما شاهد یک فایروال قدرتمند هستیم که هیچ برنامه‌ای بدون اجازة شما بر روی سیستم نصب نخواهد شد.

برای همین ما شاهد این هستیم که سیستم عامل مک بسیار بسیار کمتر نسبت به ویندوز دچار آلودگی به ویروس‌ها شده و اگر هم این اتفاق افتاده با یک آپدیت که از طرف اپل ارائه شده این مشکل برطرف شده است.

همچنین جاسوس ابزارها نیز در مک وجود ندارند و حتی برنامة پیش‌فرض در این سیستم عامل، مراقب ایمیل‌های شما و به مبارزه با Spamها می‌پردازد.

پایداری

همانطور که قبلاً هم اشاره شده یکی از مزایای سیستم عامل مک پایداری و یا Stability آن می‌باشد. به این معنی که سیستم عامل ویندوز باید بر روی تمامی قطعات سخت‌افزاری که توسط شرکتهای مختلف ارائه می‌شود اجرا شود اما شرکت اپل با طراحی سیستم عامل مک، خود نیز اقدام به تولید سخت‌افزار مورد نیاز برای آن کرده است. این مورد مزایای بی‌شماری دارد که مشتریان می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند که دارای یک سیستم پایدار و خدمات پشتیبانی از یک شرکت واحد دریافت می‌کنند. همچنین به دلیل پایة طراحی مک که براساس UNIX می‌باشد این سیستم عامل دارای پایداری به مراتب بیشتری نسبت به ویندوز می‌باشد. برای همة ما پیش آمده که بعد از چند ساعت کار کردن با ویندوز با کندی سرعت مواجه شدیم و یا سیستم هنگ کرده که ما مجبور به راه‌اندازی مجدد آن شده‌ایم. همچنین به دلیل پیوند خوردن ویندوز با نرم‌افزارها زمانی‌که در حین اجرای نرم‌افزاری، سیستم دچار اشکال می‌شود و ما می‌خواهیم برنامه را ببندیم، کل سیستم ما دچار مشکل می‌شود ولی با توجه به عملکرد مستقل برنامه در مک، شاهد بروز اینگونه مشکلات نمی‌باشیم.

سادگی

یکی از معضلات همیشگی در موقع استفاده از ویندوز، نصب درایورهاست اما در مک ما نیاز به نصب درایور برای تک‌تک قطعات سخت‌افزاری نداریم. که به دلیل وجود اکثر درایورها در فایل نصبی سیستم عامل می‌باشد. وقتی شما در مک برنامه‌ای را نصب می‌کنید، تنها یک آیکون که همان آیکون اجرای برنامه است برای شما نمایش داده می‌شود و موارد اضافی از دید شما پنهان هستند و همچنین برای پاک کردن بسیاری از برنامه‌ها کافی است که آیکون آن را به داخل سطل آشغال (Trash) انداخته تا برنامه به صورت کامل از روی سیستم شما حذف گردد. همچنین در ویندوز اگر شما پوشه برنامه‌ای که نصب شده است را به مکان دیگری انتقال دهید، آن برنامه دیگر اجرا نخواهد شد، اما مک در این مورد می‌تواند نرم‌افزار جابجا شده را اجرا نماید.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باعث سادگی کار ما در مک می‌شود، قابلیت Spotlight است که علاوه بر اینکه فایل شما را جستجو می‌کند، محتویات موارد جستجو شده را نیز به شما نشان می‌دهد

طراحی

یکی از اصول اساسی در طراحی مک، تأکید بر درک و استفاده آسان کاربر از رابط کاربری آن است. به طور مثال در هر نسخه از ویندوز نام برخی از قسمت‌های پرکاربرد آن مثل تنظیمات نمایشگر تغییر یافته که امکان تشخیص اشتباه برای کاربران وجود دارد.

اما اپل همواره سعی کرده قالب اصلی تنظیمات را برای دسترسی به منوها و قسمت‌های دیگر با کمترین میزان تغییر عرضه کند تا کاربر دچار سردرگمی نشود.

علاوه بر اینها دیگرجای بحثی راجع به طراحی محصولات اپل از نظر زیبایی و جذب کاربران نمی‌ماند و همة ما به آن واقف هستیم. دستگاه‌هایی سبک و زیبا و در عین حال دارای حداکثر کارایی به منظور استفاده ما که توسط اپل همواره تولید شده است.

 

نویسنده : مھدی عسکری
منبع : Theways.ir
متفاوت فکر کنید و از انتشار غیر قانونی و بدون ذکر نام منبع و نویسنده خودداری کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.