wifi-Direct چیست و چگونه کار می‌کند؟

0 259

wifi-Direct چیست و چگونه کار می‌کند؟

روزبه‌روز بر شمار دستگاه‌هایی که از فناوری wifi-Direct بهره می‌برند، افزوده می‌شود. wifi-Direct این امکان را فراهم می‌سازد تا دو دستگاه، بدون نیاز به Wireless Router، یک ارتباط مستقیم Peer-to-Peer Wifi برقرار نمایند. در این حالت، وای‌فای با کارکردی مشابه بلوتوث، اقدام به  برقراری ارتباط به صورت بی‌سیم می‌کند.

wifi-Direct از حیث مفهومی به شیad-hoc WiFi شبیه است. هر چند باید گفت wifi-Direct بر خلاف اتصال ad-hoc Wifi، راه آسان‌تری به منظور جستجو و یافتن خودکار دستگاه‌های اطراف و متعاقباً اتصال به آن‌ها را پیش روی ما قرار می‌دهد.

مفهوم

شما ممکن است پیش از این هم دستگاهی داشته‌اید که از فناوری wifi-Direct بهره می‌برد. برای مثال، دستگاه پخش Roku 3 دارای ریموت کنترلی است که به جای بهره‌گیری از بلوتوث یا سیستم مادون‌قرمز از فناوری wifi-Direct به منظور اتصال و ارتباط استفاده می‌کند. اما این ریموت کنترل به رهیاب‌های بی‌سیم دیگر متصل نمی‌شود، و در عوض، roku یک شبکه‌ی وای‌فای پدید می‌آورد، به گونه‌ای که یک اتصال دوجانبه میان خودش و دستگاه برقرار شود. این شبکه‌ی ایجاد شده‌ی وای‌فای با نام  DIRECT-roku-### مورد شناسایی دستگاه قرار می‌گیرد. اما شما به عنوان کاربر، قادر به اتصال به شبکه نخواهید بود زیرا رمز عبور امنیتی در اختیار شما نیست. چنین رمزی صرفاً میان ریموت کنترل و roku برقرار و محفوظ است.

از این رو، این یک راه ساده به منظور ارتباط دستگاه‌ها با یک‌دیگر با استفاده از پروتوکل‌های استاندارد وای‌فای را فراهم می‌سازد. در این حالت، لزومی ندارد تا شما یک فرایند پیچیده را برای نصب و برقراری دستگاه‌ها با یک‌دیگر طی کنید؛ زیرا فرایند اتصال، به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و نیازی به وارد نمودن گذرواژه‌ی وای‌فای در ریموت کنترل وجود ندارد.

استفاده‌های دیگر برای wifi-Direct

نمایشگر بی‌سیم Miracast نیز از wifi-Direct بهره می‌برد؛ اگرچه باید اذعان نمود که در خیلی از موارد، کارا نیست؛ چرا که در ارتباط با برخی دستگاه‌ها، فاقد کارایی است و عمل نمی‌کند. اما با برخی از دستگاه‌های جانبی مانند ماوس و صفحه‌کلید از طریق wifi-Direct ، ارتباط برقرار می‌کند. با عملکردی همسان، این دستگاه امکان اتصال به یک پرینتر بی‌سیم، بدون اتصال به یک شبکه‌ی بی‎‌سیم موجود را میسر می‌سازد.

سیستم عامل اندروید نیز از فناوری wifi-Direct ، پشتیبانی به عمل می‎‌آورد. هر چند باید به این نکته اشاره نمود که هنوز تعداد کمی از اپلیکیشن‌های اندروید امکان استفاده از فناوری ذکر شده را دارا هستند. اکنون بسیاری از دستگاه‌های دیگر نیز از فناوری wifi-Direct به جای سخت‌افزارهایی مانند بلوتوث بهره می‌برند. دلیل امر نیز این است که wifi-Direct ، امکان اتصال بی‌سیم میان آن‌ها، بدون نیاز به انواع سخت‌افزارهای گوناگون را فراهم می‌آورد.

wifi-Direct چگونه کار می‌کند؟

wifi-Direct از تعدادی عملکرد استاندارد برای پیاده‌سازی و اجرای عملکردش به شرح زیر بهره می‌برد:

  1. WiFi: wifi-Direct از همان فناوری مشابه وای‌فای که دستگاه‌ها را قادر به ارتباط با یک‌دیگر از طریق Wireless Router می‌سازد، بهره می‌برد. یک دستگاه که از قابلیت wifi-Direct پشتیبانی به عمل می‌آورد، می‌تواند به عنوان یک Access Point عمل کند، به گونه‌ای که سایر دستگاه‌ها به آن متصل شوند. این خصوصیت، پیش از این در شبکه‌ی ad-hoc امکان‌پذیر بود، اما wifi-Direct این ویژگی را از طریق نصب و جستجوی به مراتب آسان‌تر، توسعه و ارتقا داده است.
  2. wifi-Direct میان دستگاه و سرویس‌دهنده: این پروتکل به دستگاه‌هایی که از قابلیت wifi-Direct پشتیبانی می‌کنند این اجازه را می‌دهد تا یک‌دیگر و سرویس‌هایی که از یک‌دیگر پشتیبانی می‌کنند را پیش از اتصال، شناسایی کنند. برای مثال، یک دستگاه wifi-Direct می‌تواند دستگاه‌های پیرامون خود را شناسایی کرده و در فهرست خود با گلچین نمودن، سرویس‌دهنده‌ای را برگزیند که امکان پرینت را داراست.
  3. WiFi Protected Setup (WPS): دو دستگاه به طور خودکار از طریق WPS به هم اتصال می‌یابند. با توجه به این‌که این روش اتصال به هیچ وجه امن نیست، بهتر است کاربران از روش اتصال‌یابی مطمئن‌تری بهره بگیرند.
  4. :WPA 2 این راه اتصال به این دلیل که از ویژگی رمزنگاری برخوردار است، در زمره‌ی ایمن‌ترین اتصالات وای‌فای به شمار می‌رود. در این‌جا اتصال وای‌فای ممکن است با نام‌های دیگری نظیر Wi-Fi peer-to-Peer یا Wi-Fi P2P نیز شناخته شود. در این اتصال، دو دستگاه به صورت مستقیم و بدون هیچ‌گونه Wireless Router با هم اتصال می‌یابند.

موارد کاربرد فناوری wifi-Direct

با تمام این اوصاف، این پرسش مطرح می‌شود که wifi-Direct به چه کار می‌آید؟ اگر یک دستگاه و لوازم جانبی آن به گونه‌ای طراحی شده باشند که قابلیت پشتیبانی از wifi-Direct را داشته باشند، آن‌ها به صورت خودکار به یک‌دیگر اتصال می‌یابند. چنان‌که در سطرهای پیشین نیز ذکر گردید roku 3 از چنین قابلیتی برخوردار است. برای مثال ممکن است شما دو لپ‌تاپ داشته باشید که در تبلیغات از هر دو به عنوان دستگاه‌هایی که از wifi-Direct پشتیبانی به عمل می‌آورند، یاد شده باشد. از این رو در بدو امر ممکن است این تصور برای شما پیش آید که می‌توانید به راحتی از طریق wifi-Direct ، داده‌های دو لپ‌تاپ را به اشتراک گذارید، اما باید بگوییم که دست‌کم در زمان حاضر، تصور شما اشتباه است. هم‌چنین باید اذعان نمود که هیچ راه آسانی به منظور اتصال یک گوشی هوشمند با سیستم عامل اندرویید و یک لپ‌تاپ با سیستم عامل ویندوز وجود ندارد.

در حالی که دست‌کم به صورت تئوری انتظار می‌رود فناوری wifi-Direct ، به صورتی درآید که بتواند گونه‌های مختلفی از دستگا‌هایی که از استاندارد wifi-Direct پشتیبانی می‌کنند را به یک‌دیگر متصل نماید، اما باید گفت تا بروز و ظهور این ایدآل در قالب یک استاندارد کلی، راه درازی در پیش است. فناوری wifi-Direct یک فناوری امیدوارکننده و پرآتیه است. هنوز راه درازی برای تبدیل شدن آن به یک فناوری قابل اعتماد و استاندارد فراگیر وجود دارد. در حال حاضر، صرفا راهی برای ارتباط میان محصولات تولیدی خاص فراهم می‌آورد.

خلاصه‌‌ی کلام این‌که دست‌کم در زمان حاضر نمی‌توان گفت فناوری wifi-Direct ، فراگیر است. در آینده ممکن است این فناوری به صورت استاندارد قابل استفاده‌تری تبدیل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.