Container And Nano in Windows Server 2016

0 275
80%
Awesome
  • Design

 

سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۶ توسط مایکروسافت به طور هم زمان با ویندوز ۱۰ توسعه یافته است. این ویندوز در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶ در کنفرانس Ignite مایکروسافت منتشر شد و در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۶ به طور کامل در دسترس قرار گرفت. در این مقاله به بررسی دو ویژگی از ویندوز سرور ۲۰۱۶ می پردازیم:

  1. نانو سرور (Nano Server)

از مهم ترین تغییرات ویندوز سرور ۲۰۱۶، نانو سرور می باشد. مایکروسافت از نانو سرور که به عنوان یک ویندوز بهینه سازی شده ی ابری شناخته شده است، به صورت ویژه برای توسعه دهندگان استفاده می کند. با وجود اضافه شدن قابلیت نانو سرور به سرور ۲۰۱۶، کاربران هم چنان به نسخه ی Core که مایکروسافت به سرورهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ اضافه نموده بود، دسترسی دارند.

نانو سرور نسبت به نسخه ی Core دارای برتری های متعددی است. به عنوان مثال در مقایسه با نسخه ی Core، نانو سرور بیست برابر سبک تر است. همچنین، به روز رسانی نانو سرور بسیار راحت تر از نسخه Core می­باشد. بسیاری از مؤلفه های غیر ضروری و پیش فرض Server Core از نانو سرور حذف شده است. برای تمام فرایندهای مدیریتی که از راه دور انجام می پذیرد از WMI و PowerShell  استفاده می کند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که اندازه نانو سرور ۹۳ درصد از اندازه ی VHD کوچک تر است. علاوه بر این، نیازمندی به  وصله‌های بحرانی تا ۹۲ درصد کاهش می یابد. از دیگر ویژگی­های این نسخه این است که راه اندازی مجدد آن به میزان ۸۰ درصد کاهش می یابد. به طور خلاصه می توان گفت که نانو سرور را  به گونه‌ای طراحی کرده اند که از منابع به شکل بهینه تری استفاده کند و از امنیت پایدارتر و مطمئن­تری برخوردار باشد.

  1. کانتینرهای Windows Server Container و Hyper-V Containers

کانتینر یک نوع ماشین مجازی سبک و سریع است که با سرور میزبان کار کرده و از منابع آن استفاده می کند. کانتینرها از جمله فناوری هایی هستند که به سازمان ها و توسعه دهندگان این اختیار را می دهند که نرم افزار های خود را بسط دهند و آنها را به راحتی مستقر کنند. مایکروسافت دو نوع از کانتینرها را در نسخه ویندوز سرور ۲۰۱۶ معرفی می کند. کانتینر  Windows Server  نوعی سبکتر است که در هسته ی سیستم عامل سهم دارد. این کانتینر، دارای استارت اپ سریعتر و بسته بندی کارامد تر می باشد. همچنین قابلیت اجرای چندین کانتینر برای هر میزبان را فراهم می اورد. علاوه بر این، از آنجایی که هر کانتینر به صورت جداگانه اجرا می شود، لذا به امنیت کم تری نیاز دارد.  کانتینرهای Hyper-V ساختاری بر اساس مجازی سازی دارند. به دلیل اینکه در کانتینرهای Hyper-V هر کانتینر از هسته و حافظه ی ویندوز یک کپی اختصاصی دریافت می کند، بنابراین در مقایسه با کانتینرهای سرور ویندوز امنیت بالاتری دارند. به طور خلاصه این نوع کانتینر بسیار امن می باشد، چرا که با سایر سیستم عامل ها و کانتینرها کم ترین تعامل را دارد.

 

نویسنده: معصومه خوش بین

برای تهیه این مطالب زمان صرف شده، لطفا با رعایت حق نویسنده و منبع به گسترش فرهنگ کپی رایت کمک کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.