چگونه از سلامت باتری مک بوک خود آگاه شویم

0 643

همانطور که می دانید میزان عمر و شارژ دهی باتری لپ تاپ ها محدود است و به مرور زمان با شارژ شدن های متعدد، میزان و نحوه استفاده از باتری و …قدرت نگهداری شارژ در باتری ها کاهش پیدا میکند.قبل از تعویض باتری بهتر است شما آگاهی نسبی از وضعیت باتری داشته و سپس اقدام به هزینه کردن و تعویض باتری نمایید

بررسی تعداد دفعات شارژ شدن – Battery Cycle Count – در سیستم عامل مک

چرخه شارژ یا Charge Cycle عبارت است از یک شارژ کامل و خالی شدن باتری.در باتری های سری های جدید مک این تعداد دفعات شارژ شدن حدودا ۱۰۰۰ بار تعریف شده و در مدل های قدیمی ( قبل از ۲۰۱۰ ) حدودا عددی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ بار رو شامل می شوند.زمانی که باتری شما به این اعداد نزدیک می شود میزان نگهداری شارژ در آن کاهش پیدا میکند و شما به مرور زمان نیاز به اتصال دائم شارژر به لپ تاپ خودتون دارید.

برای اینکه متوجه شویم که این چرخه و Cycle در مک ما چه تعداد بوده، با نگه داشتن کلید Option بر روی لوگوی اپل در بالا صفحه کلیک کنید و گزینه System information رو انتخاب کنید.در حالت عادی و بدون نگه داشتن کلید Option عبارت About This Mac برای شما نمایش داده می شود.

در پنجره باز شده با  باز کردن گرینه Hardware به قسمت Power که در عکس مشاهده میکنید مراجعه میکنیم

حال در سمت راست صفحه و در قسمت Charge information ور در بخش Health information می تونید میزان Cycle Count  و وضعیت یا Condition باتری رو مشاهده کنید.

مک بوک مورد مثال ما که عکسش رو مشاهده میکنید عدد ۶۹۵ رو در این بخش نشون میده که مشخص هست فعلا نیازی به تعویض باتری نیست و وضعیت اون رو Normal نشون میده اما اگر این تعداد به همون عدد ۱۰۰۰ نزدیک بشه در قسمت Condition با عبارت Service Battery مواجه می شوید که نشان دهنده زمان تعویض باتری می باشد.

استفاده از برنامه های جانبی

استفاده از System information اطلاعات مناسبی رو از وضعیت دستگاه و در اینجا باتری به ما ارائه میکند که برای مشخص شدن زمان تعویض باتری برای ما کافی هست.اما اگر این اطلاعات نیاز شما رو براورده نمیکنه می تونید از برنامه های جانبی و معروف ترین آنها برنامه coconutBattery هست که به صورت free و برای سیستم عامل مک میتونید دانلود و استفاده کنید.

زمانی که برنامه رو نصب و اجرا میکنید با صفحه زیر روبرو میشی که اطلاعاتی رو از باتری به شما ارائه میکند

همونطور که مشاهده میکنید میزان واقعی شارژ دهی باتری ۸۷۵۵mAH بوده که به مرور زمان حدود ۱۵% از ظرفیت خودش رو طی حدود ۳ سال از دست داده و به عدد ۷۰۹۸mAH رسیده است.

امیدوارم که این مطلب براتون مفید واقع شده باشه.

 

نویسنده : مھدی عسکری
منبع : Theways.ir
متفاوت فکر کنید و از انتشار غیر قانونی و بدون ذکر نام منبع و نویسنده خودداری کنید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.