مجازی سازی چیست؟

آشنایی با Vmware Vsphere ESXI

2 577

مجازی سازی چیست؟؟؟

 

۱-زیر ساخت فیزیکی

به صورت سنتی سیستم عامل ها و نرم افزارها بر روی کامپیوتر های فیزیکی اجرا می شوند که همین امر باعث به وجود آمدن چالش های متعددی در اجرای تعداد زیادی از سرور های فیزیکی در یک دیتاسنتر شده است این مدل از انعطاف پذیری از کارآمد بالایی برخوردار نیست البته برنامه ریزی و هزینه‌ای که برای زیرساخت‌های یک دیتاسنتر از قبیل فضای رک،برق اضطراری،کابل کشی ،تامین سرور و غیره انجام می‌شود بسیار مهم هستند.در حالت استاندارد هر یک از نرم افزارها در یک دیتاسنتر رو می بایست بر روی یک سیستم عامل به اجرا در بیایند که در این صورت شما می‌بایست از تعداد زیادی سرور فیزیکی استفاده نمایید که این مسئله در بسیاری موارد به سود سازمان نخواهد بود چرا که در این حالت شما تنها ۵ الی ۱۰ درصد ظرفیت و توان سرور های فیزیکی خود را استفاده می نمایید و همچنین می بایست از فضای دیتاسنتر بزرگ تری برخوردار باشید و در کنار آن از سیستم‌های تامین برق،خنک کننده قدرتمندتری استفاده نمایید که این عوامل خود نیز هزینه‌های شما را افزایش خواهند داد.
همچنین تهیه سرور نیز در چنین محیط‌هایی زمان‌بر می باشد و می باید زمان زیادی صرف تهیه سخت افزار نصب و راه اندازی سیستم عامل آنتی ویروس،سرویس پک،و غیره شود و از طرفی زمان زیادی باید صرف نمایید تا سرور ها را با محیط دیتاسنتر خود یکپارچه کنید به عنوان مثال باز کردن پورت، پیکربندی رول های فایروال و اتصال به استوریج و ….
مجازی سازی این قابلیت را برای شما فراهم می کند تا بتوانید چندین ماشین مجازی ( ماشین مجازی شامل یک سیستم عامل و یک برنامه میباشد ) را بر روی یک سرور به صورت مجازی به اجرا در بیاورید,توجه داشته باشید که هر یک از برنامه ها به صورت مستقل بر روی یک سیستم عامل به اجرا در می آیند،تبدیل یک دیتاسنتر فیزیکی به یک دیتاسنتر مجازی باعث کاهش موارد مورد نیاز یک دیتاسنتر از قبیل سیستم تامین برق،سیستم خنک کنندگی،کابل کشی،فضای مصرفی در داخل رک،تجهیزات شبکه،منابع ذخیره سازی و غیره می‌شود چرا که شما با این کار تعداد سرورهای فیزیکی خود را کاهش داده اید.
در محیط‌های مجازی تهیه و راه اندازی سرورهای جدید همانند حالت قبل سخت و پیچیده نیست و شما دیگر نیازی به صبر کردن برای تهیه سخت افزار نصب سیستم عامل،کابل کشی و سیستم خنک کننده ندارید بدین ترتیب شما به سادگی می توانید از طریق یک رابط کاربری گرافیکی این کار را عرض چند دقیقه انجام دهید.

۲-زیر ساختهای مجازی

مجازی سازی راه حلی برای بسیاری از مشکلات است که توسط کارکنان بخش آی تی مشاهده می‌شود مجازی سازی تکنولوژی است که در واقع سخت افزار فیزیکی را از سیستم عامل کامپیوتر جدا می‌کنند مجازی سازی برای شما این قابلیت را فراهم می کند تا بتوانید حجم زیادی از پردازش ها را از طریق ماشین های مجازی و با قرار دادن آنها بر روی یک کامپیوتر به اجرا درآورید..
یک ماشین مجازی  (vm)یک کامپیوتری است که به صورت نرم‌افزاری ایجاد می‌شود و شبیه به یک کامپیوتر فیزیکی است و سیستم عامل و برنامه‌ها می‌توانند بر روی آن نصب و اجرا گردنند. هر ماشین مجازی شامل سخت افزارهای مجازی خود از قبیل, cpu هارد دیسک,کارت شبکه و مموری و همچنین سیستم عامل و برنامه های کاربردی می باشد.
اما در مقابل یک هاست مجازی شده با سخت افزار از طریق یک لایه نرم افزاری که لایه مجازی سازمان یا همان هایپروایزر است در ارتباط می باشد.

هایپروایزر منابع سخت افزاری را به صورت دینامیکی و پویا برای ماشین مجازی فراهم می‌کند همچنین هایپروایزر این قابلیت را برای vm فراهم می کند که بتواند بدون وابستگی به سخت افزار لایه پایین به فعالیت خود ادامه دهد و در واقع به سخت افزار وابسته نباشد به طور مثال یک ماشین مجازی می تواند از یک هاست مجازی شده به هاست دیگر منتقل شود بدون اینکه مشکلی به وجود آید یا همچنین هارد دیسک های مجازی یک ماشین مجازی می‌توانند از یک نوع منبع ذخیره سازی به یک نوع دیگر منتقل شوند.

پایان قسمت اول.

قسمت دوم – چرا باید از ماشین مجازی استفاده کنیم؟

قسمت سوم – Resource Virtualization

“اگر بر این باورید که با نقض قانون کپیرایت، وضعیتی بهتر در انتظارمان خواهد بود، بدون ذکر نامِ نویسنده و منبع، مجاز به انتشار مطالب هستید. “

80%
Awesome
  • Design
2 نظرات
  1. میلاد اسحاقی می گوید

    بسیار عالی جناب اردلانی عزیز ، مشتاقانه منتظر ادامه مطالب شما هستیم

  2. فرهاد خانلری می گوید

    مرسی مهندس اردلان عزیز ، یکی از مهم ترین و محبوب ترین مطالب رو شروع کردید به گفتن امیدوارم با تجربه بی نظیرتون بتونیم بهترین مطالب رو در کنار هم به اشتراک بزاریم.
    با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.