چرا باید از ماشین مجازی استفاده کنیم؟

Why use virtual machines

0 589

چرا  باید از ماشین مجازی استفاده کنیم؟

 

 

ما می‌توانیم بر روی یک کیس یا یک سرور فیزیکی یک سیستم عامل نصب کنیم.
بعد از نصب باید حتما درایور های مربوط به آن سخت افزار را نصب کنیم و در صورت ارتقاء مجدد باید دوباره این عملیات را انجام دهیم.ولی این در حالی است که یک ماشین مجازی کاملا به صورت نرم افزاری ارائه می شود و در واقع مجموعه ای از یک سری فایل می باشد.

ماشین های مجازی از یکسری درایورها که با سخت افزارهای ما استاندارد هستند،استفاده می کنند و در این حالت دیگر نیازی به تغییر درایور،حتی اگر ماشین مجازی هم ارتقاء پیدا کند ندارد.
تمام ماشین های مجازی که در یک هاست قرار دارند از یکدیگر مجزا می باشند به این معنا که هیچگونه تداخل نرم افزاری با یکدیگر ندارند.

اگر کاربر در یک ماشین مجازی،بالاترین سطح دسترسی را که همان دسترسی Administrator می باشد در سیستم عامل خود داشته باشد به هیچ وجه اجازه دسترسی به ماشین های دیگر را ندارد مگر با تایید مدیر سیستم.

اگر ماشینی در یک هاست دچار مشکل شود بدون اینکه تاثیر منفی و مخرب  بر روی ماشین های دیگر بگذارد، ماشین های دیگر در داخل همان هاست به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی و با ساختن ماشین های مجازی می‌توانیم از حداکثر توان و حداکثر استفاده از منابع بر روی سرور به نحو احسن استفاده کنیم به عنوان مثال:Live Migration – Fault Tolerant – High Availability  و ….که در جلسات آینده با این قابلیت‌ها بیشتر آشنا می شوید.

 

منابع اشتراکی:

 

باید بدانیم که در مجازی سازی تمامی منابع فیزیکی بر روی سرور به اشتراک گذاشته می‌شوند.
تکنولوژی مجازی سازی این امکان را به ما می دهد که بر روی یک سرور یا یک کیس بتوانیم چندین ماشین مجازی با سیستم عامل های مختلف ایجاد کنیم و آنها را با هم اجرا کنیم یا همان عملیات boot را به صورت همزمان انجام دهیم.
در واقع هر ماشین مجازی بخشی از منابع به اشتراک گذاشته شده یک ماشین فیزیکی را استفاده می‌کند مانند ,cpu, memory, کارت شبکه و…که مدیریت زمان بندی آن توسط هایپروایزر کنترل می شود.
زمانی که چند vm بر روی Esxi اجرا می شوند,هر ماشین بخشی از منابع سخت افزاری را به خود اختصاص می‌دهند.
هایپروایزر مشابه OS های سنتی ماشین ها را زمان بندی کرده و حافظه را به آنها تخصیص می‌دهد در سیستم عامل های معمولی برنامه ها زمانی که اجرا میشوند,سیستم عامل به آنها فضایی از حافظه را تخصیص می دهد و همچنین استفاده برنامه ها از Cpu را زمانبندی می‌کند,در هایپروایزر نیز چنین می باشد در واقع هایپروایزر به ماشین ها به مانند برنامه های کاربردی نگاه می‌کند و همانگونه که برنامه ها برای ادامه کار خود نیاز به منابع دارند و سیستم عامل های معمولی آنها را در اختیار برنامه‌ها قرار می‌دهند,هایپروایزر نیز منابع را در اختیار ماشین ها قرار می دهد این کارها با مکانیزم های پیچیده و ماهرانه مدیریت می‌شوند.
با تنظیمات پیش فرض Esxi همه vm ها از منابع به اشتراک گذاشته شده به صورت برابر استفاده می‌کنند به این معنی که در حالت پیش فرض همه ماشین ها در استفاده از منابع از اولویت یکسانی برخوردار هستند.

پایان قسمت دوم.

قسمت اول – مجازی سازی چیست؟

قسمت سوم – Resource Virtualization

“اگر بر این باورید که با نقض قانون کپیرایت، وضعیتی بهتر در انتظارمان خواهد بود، بدون ذکر نامِ نویسنده و منبع، مجاز به انتشار مطالب هستید. “

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.