Physical file system and VMware vSphere VMFS

تفاوت میان فایل سیستم فیزیکی و فایل سیستم vmfs

0 355

تفاوت میان فایل سیستم فیزیکی و فایل سیستم vmfs

 

سیستم ها تنها به یک سرور اجازه می دهند تا بر روی یک فایل عملیات خواندن و نوشتن را انجام دهند اما در مقابل فایل سیستم Vmware vSphere VMFS یک طراحی و ساختار توزیع شده است که این اجازه را به چندین سرور ESXI می دهد که به صورت همزمان همگی بر روی یک منبع ذخیره سازی یا به اصطلاح Shared storage عملیات خواندن و نوشتن را انجام دهند.
فایل سیستم vmfs برای محیط مجازی ایجاد و Optimize (بهبود یافته) شده است.Vmfs یک Cluster file system می باشدکه با کاربرد بسیار بالا برای ماشین های مجازی در زمان به وجود آمدن مشکلات سخت افزاری،می تواند خیلی سریع با انعطاف پذیری بالا عمل کند.
فایل سیستم vmfs میزان استفاده از یک منبع ذخیره سازی را با چندین ماشین مجازی که دسترسی های به به اشتراک گذاشته شده دارند را افزایش میدهد.
یکی دیگر از کاربردهای vmfs این است که زمینه لازم برای سرویس های زیرساختی توزیع شده را همانند انتقال ماشین ها در حین اجرا یا به اصطلاح Live migration vm و workload balance که از طریق محاسبه منابع در دسترس یا راه اندازی اتومات ماشین های مجازی ( Auto Restart ) و ( Fault tolerant ) فراهم میکند.

فایل سیستم vmfs از پروتکل هایی از قبیل Nas,iscsi,fiber chanel پشتیبانی میکند، که می‌تواند منابع ذخیره سازی را از طریق این پروتکل‌ها در اختیار ماشین های مجازی برای استفاده قرار دهد.

 

فایل سیستم vmfs امکان Expand شدن یا همان اضافه کردن حجم در لحظه را برای Datastore فراهم می‌کند که این امر توسط متد Vmfs volume Grow امکان‌پذیر است که بدون Down Time می‌توان حجم datastore ها را اضافه نمود.

 

کپسوله سازی

 

فایل سیستم vmfs همه فایلهای یک ماشین مجازی را در داخل یک فولدر یا مسیر مشخص کپسوله می کند این امر باعث تداوم سرویس دهی و بهبود بازیابی داده‌ها در مواقع مورد نیاز می‌شود.

 

ساختار فایل سیستم

 

فایل سیستم vmfs برای پشتیبانی از فایل های بزرگ و اجرای دستورات کوتاه بهینه سازی شده است فایل سیستم vmfs datastore از ساختاری شبیه به سیستم عامل لینوکس و یونیکس میباشد هر datastore به یک پوشه یا مسیر Mount می‌شود که شامل فولدرها،فایل ها،Template ها و ایزو فایل ها می باشد.

پایان قسمت چهارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.