virtual machine files

فایل های ماشین مجازی

0 323

Virtual machine files

 

فایل های ماشین مجازی

 

در این مطلب قصد داریم که با فایل فرمت هایی که در داخل پوشه یک ماشین مجازی قرار دارد آشنا شویم که بعد از ساختن یک ماشین مجازی در داخل دیتا استور،یک سری فایل با فرمت های مختلف ایجاد می شود که با تغییرات و اتفاق هایی که بر روی ماشین مجازی رخ می دهد ایجاد می گردند.

۱-VMX : فایل ماشین مجازی با پسوند vmx شناخته می شود که یک فایل متنی می باشد که در آن اطلاعاتی همچون Advance, power management, hardware configuration, VMware tools profile, power and resource settings  وجود دارد که می‌توان در صورت نیاز این فایل را Edit کردو بصورت دستی تغییرات خودمان را در آن اعمال کنیم .

۲-Vswp : این فایل فقط زمانی ایجاد می شود که هاست ما حافظه خود را از دست داده باشد Out of memory برای مثال شما یک ماشین مجازی با ۲ گیگ حافظه ایجاد می کنید ولی در یک زمان تمام حافظه فیزیکی موجود در هاست به اتمام می‌رسد و تنها شرایطی پیش می‌آید که ۱٫۵گیگ دیگر آن به ماشین مجازی اختصاص داده می شود در نتیجه برای ۵۱۲ مگابایت Overflow  شده آن یک فایل با حجم ۵۱۲ مگابایت ایجاد میشود .

۳-Nvram : فایل Bios که با پسوند Nvram شناخته می شود برای نگهداری تنظیمات Bios از آن استفاده می شود فرمت این فایل باینری می باشد و اگر پاک شود به صورت خودکار در زمان روشن شدن ماشین مجازی با تنظیمات پیش فرض ایجاد میشود.

۴-Log : فایل Log که با پسوند .log شناخته می شود لاگهای مربوط به ماشین های مجازی در آن ذخیره می شود و برای عیب یابی از آنها استفاده می شود این فایل هم در پوشه ماشین مجازی ذخیره می شود و به ازای هر بار روشن و خاموش شدن ماشین مجازی یک فایل لاگ ایجاد می‌شود همیشه ۶لاگ فایل آخر در ماشین مجازی نگهداری می‌شود و در صورت خاموش و روشن شدن ماشین قدیمی ترین لاگ فایل ها حذف می شوند و فایل جدید ایجاد می گردد.

۵-vmtx : اگر یک ماشین مجازی به یک template تبدیل شده باشد Template configure File آن با پسوند vmtx جایگزین فایل vmx آن خواهد شد.

۶-Vmdk : فایل هارد دیسک مجازی ماشین با پسوند vmdk شناخته می شود همه virtual disk ها از دو بخش تشکیل شده اند یکی از آنها حاوی تمامی اطلاعات می‌باشد که بر روی هارد دیسک ماشین مجازی قرار دارد و اندازه آن برابر با حجم دیسک میباشد و دیگری یک فایل متنی کوچک به عنوان توصیف کننده دیسک یا همان Descriptor file می باشد حاوی اطلاعاتی در مورد سکتور سیلندر و انواع آداپتور دیسک میباشد در برخی از موارد این  دو در دو فایل جداگانه قرار می گیرند و در برخی موارد دیگر فایل Descriptor file به صورت ٍEmbeded در فایل داده vmdk قرار میگیرد و ممکن است در چندین قالب ایجاد شود:

-Vmname.vmdk:بخش Descriptor file و بخش داده دیسک مجازی هر دو می‌توانند به صورت embeded در یک فایل جای بگیرند در این صورت قالب فایل به صورت vmname.vmdk میباشد ولی در صورتی که Descriptor file در یک فایل ایجاد شود،این قالب یعنی vmname.vmdk را به خود اختصاص می‌دهد و بخش داده نیز در سایر قالب های زیر قرار می گیرد.

-Vmname-flat.vmdk:در صورتی descriptor file که فایل در یک فایل جداگانه و در قالب vmname.vmdk  ایجاد شود دیسک مجازی پیش فرض ای که برای ماشین های مجازی ایجاد می شود با این قالب ایجاد خواهد شد.

-Vmname-delta.vmdk:این نوع قالب virtual disk در واقع همان redo-lag می ‌باشد که از زمان ایجاد  snapshot  ایجاد می شود و تغییرات پس از snapshot بر روی این قالب از فایل نوشته می شود.

-Vmname-rdm.vmdk:  زمانی که یک vm از Raw Device mapping  استفاده می کنند این قالب از فایل ایجاد می شود که این فایل به عنوان فایل نگاشت برای هارد دیسک استفاده می شود.

-diskname-###.vmdk: همانند قالب vmname-delta.vmdk این قالب به صورت اتوماتیک زمانی که شما یک یا چندین snapshot تهیه می‌کنید ایجاد می شود این فایل تغییرات ایجاد شده بر روی virtual disk را در حین اجرای ماشین‌مجازی ذخیره می‌کند،این قالب ممکن است بیش از یک فایل باشد که با  پسوند های منحصربفرد ### که به صورت اتوماتیک تولید می‌شود از هم جدا می‌شوند.

۷-vmsd : فایل توضیحات snapshot و با پسوند vmsd شناخته میشود در صورتی که snapshot وجود نداشته باشد این فایل خالی می باشد.

۸-Vmsn : وضعیت های snapshot های در حال اجرا در خود ذخیره می کند و قالب این فایل به صورت vmname-snapshot.vmsn  میباشد.

۹-Vmss : این فایل حاوی وضعیت متوقف شده یا همان suspend شده می باشد،برخی از نسخه های قدیمی vmware از فایلی با پسوند std استفاده می‌کند.

۱۰-Vmem : این نوع فایل نیز همانند pagefile ماشین مجازی می باشد که به عنوان یک پشتیبان برای حافظه اصلی ماشین مجازی بر روی استوریج ذخیره می‌شود این فایل زمانی که ماشین مجازی روشن را در وضعیت suspend و یا crash کرده به وجود می آید.

پایان قسمت پنجم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.