مدارک و تغییرات جدید سیسکو

شرح سمینار سیسکو لایو 2019

10 1,641
مدت زمان مطالعه: ۲۰ دقیقه                                                                                                               سطح: مقدماتی

سلام به همه مخاطبین عزیز سایت Theways، امیدوارم حالتون خوب باشه. امروز اولین پست خودم در سایت رو با یه خبر تقریبا جدید میخوام منتشر کنم که امیدوارم براتون مفید واقع بشه. یه خبر از نوع سیسکوئی (البته اینم بگم که سیسکوکارها فقط Ping انجام نمیدن، برخلاف تصور برخی عزیزان 😂) پس با ما همراه باشید…

 

سمینار Cisco Live هرساله در شهرهای مختلف جهان برگزار می شود. این سمینار بصورت آنلاین بوده و هزاران نفر از متخصصان IT در زمینه فناوری های سیسکو، محصولات، راه حل ها و خدمات و … با یکدیگر تبادل دانش می کنند.

 

سمینار Cisco Live 2019 در شهر San Diego برگزار شد و یکی از مهم ترین رویدادهای ۲۶ سال اخیر (به گفته خودشان) برای شبکه کارها و بخصوص سیسکوکارها بود. چرا که به کل تمام ساختار گواهینامه ها و آموزش ها تغییر کرده است. از همینجا خدمت همه سیسکوکارها تسلیت عرض میکنم. انشالله غم آخرتون باشه 😂

وقتی این خبر رو شنیدم، بعدش عکس زیر رو تو کانال ها دیدم که واقعا باحال بود 😂😂

خب دیگه شوخی بسه!!!

 

سیستم جدید گواهینامه ها تحت عنوان Cisco Next Level Certifications است. تمامی گرایش ها و مدارک حال حاضر تا تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ با سرفصل های قدیمی برگزار و از آن تاریخ به بعد، گرایش ها و مدارک سیسکو تغییراتی دارند.

 

برنامه جدید سیسکو بطور خلاصه:

 • حذف مدرک CCENT
 • حذف مدارک CCNA همه گرایش ها و ایجاد یک CCNA واحد
 • عدم وجود پیش نیاز: برای سطح CCNP قبلا نیاز به پیش نیاز CCNA بوده ولی از این به بعد نیازی به پیش نیاز نیست.
 • تمدید گواهینامه ها: قبلاً نیاز به شرکت مجدد در امتحان مربوطه بود. اما از این به بعد علاوه بر اینکه میتوان مجدداً در آزمون شرکت کرد، با کارهایی نظیر: طرح سوال های متنوع برای آزمون ها، شرکت در رویدادهای سیسکو، ارائه پیشنهادات و … میتوان امتیازاتی کسب کرد که مجموع این امتیازات در طی ۳ سال (گواهینامه های سیسکو ۳ سال اعتبار دارند) منجر به تمدید گواهینامه بدون شرکت در آزمون می شود.
 • مدرک Specialist: مثلا برای اخذ مدرک CCNP R&S نیاز به قبولی در ۳ آزمون بود تا در نهایت به اخذ مدرک منجر شود و قبولی در یک آزمون به چیزی ختم نمیشد. حال سیسکو به ازای قبولی در هر آزمون، به شما مدرکی تحت عنوان Specialist در همان زمینه می دهد که در ادامه بیشتر بررسی می کنیم.
 • برای سطح CCNP فقط گرایش های زیر موجود است که در ادامه بیشتر بررسی می کنیم
  Enterprise – Datacenter – Collaboration – Service Provider – Security
 • متخصصینی که مدرک CCIE اخذ کرده اند و تجربه کاری آنها به ۲۰ سال رسیده باشد، دیگر نیازی به شرکت مجدد در آزمون نداشته و بصورت Lifetime مدرکشان معتبر است.
 • چرخه مربوط به CCIE هم تغییر کرده است. قبلاً برای مرحله CCIE بحث Implementation، Deployment و Troubleshooting مطرح بود. اما در چارت جدید مباحث Planning و Design نیز برای CCIE Lab اضافه شده است.

 

بررسی کلی مدارک:

 

CCNA:

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، گواهینامه های جدید از ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ اعمال می شود. لازم بذکر است که اگر شما ۲۳ فوریه در آزمون شرکت و قبول شوید، هیچ نگرانی وجود نداشته و مدرک شما همچنان تا ۳ سال آینده اعتبار خواهد داشت. اما اگر از ۲۴ فوریه در آزمون شرکت کنید، دیگر همان Topicهای قدیمی نبوده و باید برای CCNA جدید خود را آپدیت و آماده کنید.

میتوان گفت بزرگ ترین تغییر سیسکو در این سطح بوده و تمامی گرایش های Routing & Switching، Data center، Service Provider و … حذف و فقط یک CCNA واحد خواهیم داشت.

هدف از این کار سیسکو تطبیق با نیازهای بازار کار است. وقتی شما بعنوان یک تکنسین شبکه (در سطح CCNA R&S) وارد مجموعه ای می شوید، هیچ دیدگاهی نسبت به Wireless، Security و … ندارید و برای کسب دانش مربوطه می بایست آزمون CCNA Security، CCNA Wireless و… را شرکت کنید.

حال این صحبت منوط به این نیست که اگر شما با داشتن ۸ مدرک CCNA، در حال حاضر ارزش سوادتان کم شده و معادل ۱ مدرک است. بلکه بخاطر تغییراتی که در محیط کارها ایجاد شده، دیگر تقاضای سازمان ها و شرکت ها مانند ۱۰ سال پیش نیست. یک سری موارد قبلاً نیاز نبوده و الآن مهم و یک سری نیز غیرضروری تلقی میگردد.

دسته بندی سرفصل های CCNA جدید:

چیزی که جالب و جدید بنظر می آید بخش Automation and Programmability بوده که سیسکو برای مهندسین نسل جدید تدارک دیده است. درواقع جدای از اینکه در شاخه DevNet به مباحث مربوط به Automation پرداخته می شود، یک مهندس شبکه نیز تا حدودی باید با این مطالب آشنا و مقدار ۱۰% برای این سطح معقولانه است.

مثلاً شرح وجود Automation برای نحوه مدیریت شبکه، فرق بین Software-defined networking با شبکه های قدیمی، محصولات Cisco DNA Center، نحوه کار با نرم افزارهایی نظیر Ansible که با پایتون نوشته شده و … را آورده است. لازم بذکر است که برای سطح CCNA نیاز به دانش کافی در برنامه نویسی نبوده و بیشتر تسلط کار با ابزارهای نوشته شده ی آماده برای دانشجو مهم است.

دانلود فایل عناوین دوره CCNA 200-301

اگر بطور کلی به جزئیات فایل بالا نگاه کنیم، می بینیم که مباحث ذکر شده CCNA بیشتر در قالب Wireless، Security و Routing and Switching بوده که حتی برای Routing هم از EIGRP هیچ صحبتی نشده و میتوان امیدوار بود که خیلی سخت و غیرممکن نیست و میتوان با خیال راحت آزمون و دوره موردنظر را مطالعه کرد.

همچنین پیش نیازی برای CCNA وجود نداشته و کد آزمون آن ۲۰۰-۳۰۱ است.

 

 

CCNP:

گرایش های موجود برای CCNP:

Enterprise – Datacenter – Collaboration – Service Provider – Security

یکی از مهم ترین گرایش هایی که دیگر اسم برده نشده Design است. سیسکو در گرایش های جدید خود Design را در کنار Configuration قرار داده است. این حرکت قطعا مثبت است چرا که در هیچ کجای شبکه نمیتوان منکر مهم بودن Design شد و وجود آن باعث تعامل بهتر اجزای مختلف با یکدیگر می شود. درواقع کسی میتواند شبکه را بهتر طراحی کند که با Configuration نیز سروکار دارد (این مورد در Scaleهای بزرگ بسیار مهم تر است). چون مهندسی که CCDP دارد ممکن است اصلا با Configuration درگیر نبوده باشد. فلذا در تغییرات جدید طراحی نیز در کنار پیاده سازی قرار گرفته است.

قبلاً برای Data Center دو امتحان، برای R & S نیز ۳ امتحان و Security هم ۴ امتحان بود. اما سیسکو در سمینار امسال اعلام کرد که برای هر کدام از گرایش ها فقط دو امتحان Core Exam و Concentration Exam نیاز است. حال برای گرایش Enterprise به شرح زیر است:

 

امتحان اول تک بوده و برای همه اجباریست، ولی برای امتحان دوم (Concentration) شما حق انتخاب دارید. درواقع لیستی ۵-۶ موردی با توجه به گرایش ارائه داده و با انتخاب یکی از آنها و قبولی، مدرک CCNP اخذ می شود.

مثلاً اگر ۳۰۰-۴۰۱ (Core) را بگذرانید و سپس آزمون ۳۰۰-۴۲۰ را قبول شوید، شما در جایگاه CCNP Enterprise با Concentration بر روی Design قرار دارید که میتوان معادل CCDP قدیم درنظر گرفت.

این روش بسیار بسیار جالب بوده و شما براحتی بسته به محل کار و علاقه خود میتوانید گرایش خود را به جهت اخذ مدرک در آن شاخه تعیین کنید. (چیزی که در سیستم قدیم سیسکو نبود!!!)

حال میخواهیم به بررسی Specialist بپردازیم. درواقع شما زمانیکه یکی از آزمون های لیست بالا را بگذرانید (مثلاً Core)به شما مدرکی تحت عنوان Cisco Certified Specialist On Core Technology داده می شود، اگر Design نیز بگذرانید Cisco Certified Specialist On Design به شما تعلق می گیرد که مجموع این دو منجر به اخذ مدرک CCNP و در کل داشتن ۳ مدرک است.

همچنین برای بررسی دقیق تر میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

سرفصل گرایش های CCNP

لازم بذکر است که هیچ تقدمی بین Core و Concentration وجود ندارد و مانند CCNA، در CCNP نیز Automation مطرح شده است.

همچنین برای اینکه وضعیت مدارک فعلی خود با مدارک جدید را بسنجید، میتوانید از ابزار زیر که در سایت سیسکو تعبیه شده استفاده کنید:

CCNP Migration Tools

 

 

CCIE:

همانطور که در CCNP گرایش Enterprise مطرح شد، در CCIE علاوه بر Infrastructure گرایش Wireless را نیز پوشش می دهد. حال میخواهیم CCIE Enterprise Infrastructure که معادل  CCIE R&S v5 معروف بوده را بررسی کنیم:

نکته مهمی که در اینجا مطرح است، حذف شدن CCIE Written است. درواقع شما با گذراندن آزمون Core Exam 300-401 که در بخش CCNP گفته شد، میتوانید CCIE Lab را شرکت کنید.

مشاهده سرفصل ها

 

DevNet:

علاوه بر تغییرات بالا، مسیر جدیدی تحت عنوان DevNet معرفی کرده که در آن دو سطح Associate (CCNA) و Professional (CCNP) را داراست. این دوره مناسب برنامه نویس هایی بوده که قصد دارند از طریق زبان های برنامه نویسی و APIهای موجود با Deviceهای Cisco تعامل داشته باشند و آنها را از طریق برنامه کنترل کنند.

مبحث اضافه شدن Software-defined نشان می دهد که سیسکو قصد دارد از رویکردهای مبتنی بر سخت افزار به سمت راهکارهایی حرکت کند که کنترل شبکه را به نرم افزار تحویل می دهد.

 

و در آخر پیشنهاد من به شما اینه که اگر مدرک CCNA ندارید و قصد اخذ این مدرک را دارید، هرچه سریعتر اقدام به ثبت نام در آزمون کنید تا پس از ۲۴ فوریه بصورت اتوماتیک براتون دوره ی جدید صادر بشه (کلک رشتی 😂😂).

 

من هم به نوبه ی خودم تشکر می کنم که بدون ذکر کردن نام نویسنده و منبع، مطلبی رو انتشار نمی دید.

10 نظرات
 1. Reza Esmaeili می گوید

  مطلب مفیدی بود، عجب!!!

  1. علیرضا بابایی می گوید

   ممنون رضا جان 🌹🙏

 2. فرهاد خانلری می گوید

  دستت درد نکنه آقای بابایی عزیز
  مفید بود
  البته من تا امروز فکر میکردم مایکروسافتی ها فقط Ping میکنن ولی الان فهمیدم موضوع چیه :)😜

  1. علیرضا بابایی می گوید

   سپاس از وقتی که گذاشتید مهندس خانلری🌹🙏
   آره خلاصه این Ping هم داستانیه واسه خودش 😂😂

 3. میلاد اسحاقی می گوید

  سلام آقای بابایی عزیز ، خیلی خوش اومدی به جمع ما و صمیمانه از زحماتی که برای بهبود وضعیت سایت میکشی ممنونم
  انصافا بسیار خوب و عالی نوشتی و کلی استفاده کردم خیلی جالب بود
  بعدشم سیسکویی ها همون بهترکه فقط پینگ کنن 🙂 اصلا من نمیدونم با وجود روتر مایکروسافتی ما چرا باید روتر سیسکویی استفاده کنیم ؟؟ ( در همین لحظه تمام مدیران سیسکو در افق محو شدن !! :))))))) )

  1. علیرضا بابایی می گوید

   سلام استاد، خوشحالم که این پست توجهتون رو جلب کرده. ممنون از وقتی که گذاشتید 🌹🌹
   آره واقعا روتر مایکروسافتی بهترینه، اصن کلمه بهترین براش کمه. تا زمانیکه مایکروسافت هست، دلیلی نداره که سیسکو تو شبکه حرفی بخواد بزنه 😃😃
   فقط تنها مشکلی که من شنیدم این بود که بعضی وقتا موقع لاگین تو کنسولش، Textbox یوزرنیم و پسورد Load نمیشد که تنها راهکارش هم Restart بود!!!! امیدوارم که تنها مشکلش همین باشه !!!! :)))))))))))

 4. فرهاد خانلری می گوید

  آقای بابایی من تصور میکنم شما با میلاد وارد جنگ شدید. 😂😂
  من نمیدونم اگر مایکروسافت نبود سیسکو کجا میخواست خدمات ارائه بده ، هر چند اصلا خدماتی نداره که بده فقط یه اسمه و نه هیچی دیگه 😂😂
  مجدداً مدیران محو شدن :):)

  1. علیرضا بابایی می گوید

   حقیقتا الان بازی ۲ به ۱ شده و من ترجیح میدم تا تعدادتون بیشتر نشده، اعلام صلح کنم 😂😂

 5. شیوا می گوید

  سلام از رفرنس های جدید هم لطفا خبر بدهید ممنون

  1. علیرضا بابائی می گوید

   سلام، بزودی بر روی سایت قرار خواهد گرفت، سپاس از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.